Ortodontija

Informacija nešiojantiems plokšteles:

  • Plokštelę nešioti ištisai-dieną ir naktį (jei gydytojas nenurodė kitokio nešiojimo režimo).
  • Rytą ir vakarą, valant dantis, plokštelę išsiimti ir išplauti su šepetuku ir pasta. Plokštelei valyti ir dezinfekuoti taip pat tinka specialios, vaistinėse parduodamos priemonės, skirtos plokštelių priežiūrai.
  • Pirmomis dienomis plokštelės nešiojimas gali būti nelabai malonus – skiriasi seilės, sunku ryti, kalbėti, kalba neaiški. Reikalingos kelios dienos apsiprasti su plokštele.
  • Pirmomis dienomis plokštelę galima nešioti po kelias valandas. Vėliau nešiojimo laiką ilginti, pradėti nešioti naktį.
  • Valgyti su plokštele negalima. Draudžiama kąsti ir kramtyti kietą maistą.
  • Sukant sraigtą, ypač kai yra pakaitomis sukami keli sraigtai, sukimus patartina žymėtis kalendoriuje, kad nepasimirštų.
  • Jei plokštelė spaudžia, ar dėl kitokių priežasčių negalite jos nešioti, reikia nelaukti sekančio paskyrimo laiko ir iš karto kreptis į gydytoją.
  • Jei plokštelė sulūžo, patiems jos taisyti negalima.
  • Jeigu plokštelę nešiojate tik dalį paros, reikia turėti specialią dėžutę plokštelei saugiai laikyti tuo metu, kuomet ji yra ne burnoje. Nevyniokite plokštelės į servetėlę, nes kas nors gali ją netyčia išmesti.
  • Plokštelę saugoti nuo naminių gyvūnų.
  • Prieš vizitą pas gydytoją išsivalykite dantis ir nepamirškite atsinešti aparato!

Ką turime žinoti nešiojant ortodontinius nenuimamus breketus:

  • Pirmos dienos po breketų sudėjimo bus ne labai smagios. Praėjus 3- 4 valandoms po sudėjimo, dantys pradeda darytis jautrūs kandant, kramtant, atsiranda tempimo, veržimo jausmas. Pradinis jautrumas gali laikytis nuo kelių dienų iki savaitės ir daugiau.
  • Pirmomis dienomis gali būti taip, kad kažkuris iš breketų ar krūminių dantų užraktų trins lūpas ar skruostą. Reikalingas tam tikras laikas minkštiems audiniams apsiprasti su aparatais. Jei pasireiškia toks dirginimas, tą breketą ar krūminio danties užraktą, kuris trina, reikia izoliuoti nuo lūpos ar skruosto. Tam reikia ant breketo kažką padėti, kad jis tiesiog nesiliestų su gleivine. Namuose galima naudoti vateles ar parolono gabalėlį. Specialiai tam yra skirtas ortodontinis vaškas (klauskite gydytojo, kur jo galima įsigyti). Žirnio dydžio vaško gabalėliu reikia aplipinti breketą ir laikyti vašką tol, kol yra dirginimas.
  • Pora valandų po breketų suklijavimo negalima valgyti. Po to, pirmą dieną kramtyti itin atsargiai.
  • Visą gydymo laiką su tais dantimis, ant kurių yra breketai, negalima kąsti ir kramtyti kieto maisto. Negalima kąsti tokių dalykų kaip karamelė, džiūvėsiai, kepta duona, kietoki picos kraštai ir pan. Žalia morka, kietokas obuolys jau yra tai, su kuo breketą galima nukąsti. Jei norite valgyti kažką kietesnio, reikėtų peiliu supjaustyti smulkesniais gabaliukais, o po to kramtyti.
  • Kramtomą guma kramtyti galima, tik kai kurios jos pakramčius pasidaro labai tąsios ir gali apvelti breketus. Bus sunku išsivalyti.
  • Nešiojant ortodontinius aparatus, reikia būti atsargiems, kad išvengti traumų.
  • Jei kas nors nutinka, pvz., atsiklijuoja breketas, atsicementuoja žiedas, išsprūsta ar duria viela, nelaukite kito apsilankymo ir iš karto pasiskambinkite gydytojui. Nukritusios dalies nepameskite, eidami pas gydytoją būtinai ją atsineškite.
  • Jei nešiojate kažkokius papildomus aparatus, pvz., išorinio tempimo aparatą ar elastikus, kiekvieno vizito pas gydytoją metu turite turėti juos su savimi.

Burnos ertmės higiena nešiojant nenuimamus aparatus

Norint išvengti ėduonies ir emalio dėmių reikia skirti laiko ir pastangų dantų priežiūrai.
Dantys turi būti nepriekaištingai švarūs, sveikos dantenos yra šviesiai rausvo atspalvio.

sitaspirmas

Jei dantys blogai valomi, aplink breketus lieka maisto likučių, dantenos patinę, turi uždegimo požymių.

antras

Dėl prastos higienos pakinta dantų spalva ir pažeidžiami minkštieji audiniai.

trecias

Vien valant su dantų šepetėliu galima pasiekti daug. Šepetėlis neturi būti pernelyg didelis, jo šeriai turi būti vidutinio kietumo.

ketvirtas

Pradėkite sukdami šepetėlį ir slankiodami jį į apačią ant viršutinio dantų lanko ir į viršų ant apatinio. Taip reikia valyti iš eilės kiekvieną segmentą, iš kairės į dešinę. Paskui galima su šepetėliu nuvalyti visus paviršius, kaip parodyta paveiksle. Šepetėlis turi būti pridedamas normaliai, horizontalioje padėtyje, o dantys ir dantenos po aparatu ir virš jo turi būti valomi žiediniais judesiais. Technika yra paprasta, reikia naudoti daug vandens, valymui skirti pakankamai laiko, o baigus apžiūrėti dantis veidrodyje.

penktas

Sritys, kurioms turi būti skiriamas ypatingas dėmesys valant su šepetėliu

image002

Sunkiai pasiekiamose vietose gali padėti a) vieno danties šepetėlis arba b) tarpdančių šepetėlis. Valyti vietas prie žiedų, uždėtų ant krūminių dantų, reikia labai atsargiai. ,,Kilpės” ir ,,kabliukai” yra potencialios vietos, kuriose gali būti maisto likučių.

astuntas

Spalvinamosios tabletės gali būti naudojamos siekiant aptikti nepakankamai gerai valomas sritis. Siūlas Superfloss itin patogus naudotis, ypač suaugusiems pacientams.

Mitai apie breketus

Mitas: breketai skirti vaikams.
Faktas: vienas iš penkių ortodonto pacientų yra suaugęs.

Mitas: ortodontinis gydymas būtinas tik sudėtingiems ir sunkiems atvejams gydyti.
Faktas: ortodontai mato skirtumą tarp paprasto ir sudėtingo atvejų. Kuomet atvejis pasitaiko sudėtingas, ortodontas žino, kaip pasielgti. 

Mitas: mano šeimos odontologas  teigia galintis ištiesinti mano dantis.
Faktas: pabaigus odontologijos mokslus, ortodontas praeina 2-3 metų specializuotus mokymus ir tampa dantų tiesinimo specialistu, užtikrinančiu tinkamą dantų formą ir funkciją. Odontologas gali numatyti gręžimo ir plombavimo atvejus. Ortodontai užsiima tik ortodontija ir gydo šimtus pacientų.

Mitas: ortodontų paslaugos yra brangesnės už įprastas odontologų paslaugas.
Faktas: tai nėra tos pačios paslaugos. Ortodontai yra gydymo ekspertai, turintys didelę patirtį ir suprantantys dantų formą, funkciją bei puikios šypsenos vertę.

Mitas: breketai yra skausmingi, o gydymas trunka du ir daugiau metų.
Faktas: kaip ir nauja batų pora, breketai tampa patogūs nešioti po priderinimų. Tam tikrais atvejais breketus tenka nešioti vos kelis mėnesius.

Mitas: breketai yra nepatrauklūs, traukiantys dėmesį ir gėdingi verslo aplinkoje.
Faktas: šiandien breketai gali būti beveik nematomi – gaminami iš keramikos arba tvirtinami vidinėje dantų pusėje.

Šypsokitės ir mylėkite gyvenimą